Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Araukaria wyniosła - Araucaria heterophylla

Araukaria wyniosła - Araucaria heterophylla

Araukaria pochodzi z Australii i Nowej Kaledonii, tam osiąga wymiary dorodnego 60 metrowego drzewa. Na prostym pniu rozmieszczone są boczne gałęzie, pokryte igłami. Araukaria należy do niewielkiej ilości roślin iglastych, które można uprawiać w domu, w warunkach takich rośnie powoli, po kilku latach osiąga 1,5 ? 2 metry.

Zimą idealne dla rośliny miejsce powinno być jasne, a temperatura powinna wynosić 5 ? 10 st C. Latem warto wstawić kwiat do ogrodu, w zacienione miejsce i często zraszać. Araukaria potrzebuje dużo miejsca, nie lubi towarzystwa innych roślin. Latem podlewamy umiarkowanie, aby zapewnić wilgotne podłoże, zimą jedynie symbolicznie. Pielęgnacja: Araukaria potrzebuje nawożenia, latem raz na tydzień, zimą zaprzestajemy dokarmiania. Przesadzamy dość rzadko, raz na 3 lata w kwaśne podłoże ( możemy zastosować zwykłą ziemię do roślin doniczkowych zmieszaną z niewielką ilością kompostu z igieł świerkowych ). Nasiona Araukarii sprowadzane są z naturalnych siedlisk , należy jednak pamiętać że czas od ich zbioru do wysiewu nie może przekroczyć 10 dni; w przeciwnym razie narażamy nasiona na spadek zdolności kiełkowania. Rozmnażamy z nasion lub z pół zdrewniałych sadzonek pobranych w grudniu lub styczniu ? przed zabiegiem należy roślinę zahartować. Ukorzeniamy w wilgotnym podłożu, przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze ok. 20 st C. Proces rozmnażania rośliny jest dość skomplikowany i lepiej zostawić go fachowcom.

Araukaria przebywając w zbyt wysokiej temperaturze, zwłaszcza gdy zimą wynosi ona powyżej 21 st. C traci igły. W warunkach takich jest również narażona na atak wełnowców.