Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Adiantum, Paproć

Adiantum, Paproć

Paproć naturalnie występująca w Ameryce Południowej osiągająca do 30 cm wysokości i szerokości.. Roślina ta ma bardzo delikatną budowę. Bardzo efektownie prezentują się zielone, wykrojone liście z ciemnymi, błyszczącymi osadkami. Na listkach od spodniej strony pojawiają się zarodniki. Z ponad 200 odmian tej paproci w warunkach domowych najlepiej prezentują się: Decorum, Tenerum, Fritz.

Jest to roślina ciepłolubna. Najlepiej czuje się w miejscach o dużej wilgotności i temperaturze powietrza. Lubi półcień i torfową ziemię. Należy ją podlewać dość często i w dużych ilościach. Nie ma specjalnych wymagać, co do wody. Najlepsza jest miękka i letnia. Lubi a czasem nawet wymaga zraszania wodą. Zbite korzenie zawsze muszą być wilgotne. W razie ich wyschnięcia trzeba włożyć roślinę do wody i poczekać do pełnego nawilżenie korzeni. Przez całą wiosnę i lato roślinę dobrze jest podnawozić. Nie lubi przesadzania. Można ją rozmnożyć przez podział lub z zarodników.

Roślina ta idealnie nadaje się do uprawy w domu. Pięknie zazielenia otoczenie, co sprawia, że wnętrza stają się żywsze i przyjemniejsze dla oka. Zdobywa coraz większą popularność w zagospodarowywaniu ścian jako roślina o zwisających liściach. Coraz częściej bywa uprawiana w szklarniach. Czasem stosowa do podsadzania drzew i krzewów.

Paproć nie tworzy kwiatów, za to przez cały rok cieszy nas swoim zielonym kolorem.