Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Wilczomlecz piękny, Gwiazda Betlejemska

Wilczomlecz piękny, Gwiazda Betlejemska

Do niedawna Gwiazda betlejemska była uprawiana jedynie w szklarniach na kwiat cięty, obecnie zaś jest jedną z najpopularniejszych roślin pokojowych. Pochodzi z Meksyku, charakteryzuje się efektownymi liścikami kwiatowymi, które tworzą kolorową rozetę: czerwoną, łososiową lub kremową. Kwiaty zaś są żółte i niepozorne. Euphoria pulcherrima jest rośliną dnia krótkiego, co oznacza, że wytwarza liście przykwiatowe przy krótkim, 10-godzinnym dniu. Więcej świata hamuje tworzenie kwiatów a pobudza tworzenie liści.

Gwiazda betlejemska potrzebuje dość dużo światła ( jednak nie bezpośredniego naświetlenia ) ? inaczej jej liściom grozi zżółknięcie. Preferowana temperatura to ok. 18-25 st. C, warto zapewnić w pomieszczeniu dość wilgotne powietrze. Od maja do listopada podlewamy obficie, zimą możemy zraszać. W okresie kwitnienia ? zimą ? podłoże powinno być lekko wilgotne; w okresie spoczynku ? kwiecień i maj ? podlewamy niewiele ( w tym czasie wskazane również nawożenie ? ok. raz w tygodniu ). Gwiazdę betlejemską rozmnażamy z sadzonek pędowych, jednak jest to proces trudny w warunkach domowych.

Roślina domowa wykorzystywana często jako element dekoracyjny, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia.

Nie należy pozbywać się poinsecji zbyt szybko ? aby kontynuować uprawę, po kwitnieniu ( czyli zimą ) roślinę należy przyciąć na wysokości ok. 15 cm. Wiosną, w okresie spoczynku podlewamy niewiele, latem wznawiamy regularne podlewanie i nawożenie. Zaciemniona we wrześniu i październiku na 12-14 godzin zakwitnie ponownie. Wszystkie praca pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach ? w pędach bowiem znajduje się biały sok, który jest trujący!!!