Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Widliczka, Róża Jerychońska - Selaginella

Widliczka, Róża Jerychońska - Selaginella

Widliczka pochodzi z amerykańskich dżungli, gdzie wchodzi w skład dolnych warstw leśnych. Jest wieloletnią rośliną zielną o pokroju płożącym się lub wzniesionym. Liście są zielone, drobne, dość cienkie i ostro zakończone. Najpopularniejszymi odmianami są widliczka bezłodygowa i widliczka Martena, które ze względu na swoje wysokie wymagania powinny być trzymane tylko w specjalnych pojemnikach, ułatwiających utrzymanie wilgotności powietrza.

Młode okazy uzyskujemy poprzez podział osobnika dorosłego. Sadzimy do małych pojemników z kwaśną glebą i przez początkowe tygodnie zapewniamy roślinom wysoką wilgotność powietrza. Przesadzamy dopiero, gdy donica zrobi się wyraźnie za mała. Stanowisko powinno być raczej zacienione lub z lekkim słońcem. Najlepiej, kiedy jest to przewiewny parapet północny. Najlepszą temperaturą jest 19 stopni latem i 16 zimą. Należy utrzymać wysoką wilgotność otoczenia. Podlewamy regularnie tak, aby podłoże było stale wilgotne, wodą miękką, lecz kwiatek nie może stać w wodzie. Nie zaszkodzi jej częste zraszanie. Nawozimy bardzo rzadko, co 2 ? 3 miesiące, rozcieńczonym nawozem.

Jest stosowana jako roślina doniczkowa, jednak ze względu na wilgotne stanowiska, w jakich powinna rosnąć, bardzo często sadzona jest w specjalnych szklarenkach okiennych.

Widliczka dobrze przezimuje w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia jej odpowiedniej wilgotności powietrza i optymalnej temperatury, kilka stopni niższej niż latem.