Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Rhipsalidopsis, kakltus wielkanocny

Rhipsalidopsis, kakltus wielkanocny

Rhipsalidopsis pochodzi z Brazylii. Należy do rodziny kaktusowatych (Cactaceae). Jest epifitem, w naturze rośnie w lasach tropikalnych czepiając się kory drzew. Jego pędy są segmentowane, spłaszczone, o karbowanych brzegach. Na szczytach ostatnich segmentów widoczne są drobne włoski. Kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia - dlatego nazywany jest kaktusem wielkanocnym. Kwitnienie trwa około 2 miesięcy. Najpopularniejsza i najczęściej spotykana odmiana ma kwiaty w czerwono szkarłatnym kolorze. Można spotkać odmiany o kwiatach w kolorach łososiowym, pomarańczowym, różowym.

Stanowisko / gleba
Słoneczne zimą i w czasie kwitnienia. Po kwitnieniu umieścić w półcieniu. Gleba próchnicza z domieszką piasku o lekko kwaśnym lub obojetnym odczynie z drenażem na dnie doniczki.

Pielęgnacja
Kaktus ten lubi wysoką wilgotność powietrza. Od stycznia do momentu wytworzenia pąków powinien mieć zapewnioną niższą temperaturę, wystarczy przesunąć doniczkę bliżej szyby. W fazie wytworzonych pąków nie lubi przenoszenia i przekręcania, może je wtedy zrzucić. Po kwitnieniu w czasie przyrostu nowych pędów wymaga nawożenia ( raz na 2 tygodnie nawozem do kaktusów) i mocniejszego podlewania. Od grudnia należy je ograniczyć. Do podlewania używać wody miękkiej - deszczówka lub przynajmniej przegotowana - ponieważ roślina nie lubi wapnia. Rozmnażanie późną wiosną przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Przesadzać co 3 lata.

Problemy
Przy suchym powietrzu bywa atakowany przez przędziorki i tarczniki.

ogrodniczka.pl