Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Hiacynt doniczkowy

Hiacynt doniczkowy

Hiacynt jest ozdobną rośliną cebulową kwitnącą wiosną, pierwotnie uprawianą w basenie Morza Śródziemnego, a później we Francji. Jego nazwa pochodzi od mitycznej postaci Hiacynta, pięknego syna spartańskiego króla Amyklasa. Legenda głosi, że bóg słońca Apollo kochał Hiacynta za jego piękno i uwielbiał z nim rzucać dyskiem. Jednak pewnego dnia, bóg wiatru Zefir z zazdrości skierował dysk w stronę Hiacynta, śmiertelnie go raniąc. Z krwi, która wypłynęła z głowy Hiacynta wyrósł piękny kwiat, któremu Apollo nadał imię swojego przyjaciela. Do dziś piękno hiacynta przyciąga wielu wielbicieli. Dlatego też kupując roślinę do domu, stajemy się dumnymi właścicielami wabika przypominającego mitycznego bohatera, uwodzącego swoim wyglądem i zapachem.

Hiacynt jest dostępny na rynku od początku listopada do końca marca. Czasami można się go spodziewać w październiku i kwietniu. Można także pędzić hiacynty z cebul kupionych jesienią i przechowywanych w temperaturze 5 do 10?C, gdyż wtedy prawie w ogóle nie rośnie. Cebule możemy pędzić w wodzie w szklanych naczyniach. Cebulkę umieszczamy w naczyniu, w chłodnym pomieszczeniu, z dala od słońca. Poziom wody musi się utrzymywać tuż pod piętką cebuli. Cebula szybko wytworzy korzenie rosnące potem w wodzie. Gdy pąki kwiatowe zaczną nabierać kolorów, ukorzeniony hiacynt trzeba przenieść do ciepłego i jasno oświetlonego pokoju, gdzie rozwiną się pędy i ukażą kwiaty. Hiacynt rozpoczyna kwitnienie w temperaturze 16 do 20?C i średnio trwa to 21 dni. Okres ten może zostać skrócony, jeśli temperatura będzie wyższa. Cebula hiacynta wytwarza łodygę i kwiaty. Główki kwiatów nie są duże, ale razem tworzą bajeczny, kwitnący kwiat.

Hiacyntom doniczkowym trzeba zapewnić stałe nawodnienie i odpowiednią temperaturą (16 - 20?C). Należy utrzymywać bryłę korzeniową umiarkowanie wilgotną. To sprawi, że zakwitną w ciągu trzech tygodni. Ważne jest również, by unikać wysuszania ziemi w doniczce. Jeśli hiacynt rośnie w naczyniu z wodą, zmieniaj ją codziennie. Roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.

zielonyogrodek.pl