Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Sinningia hybryda - Gloksynia

Sinningia hybryda - Gloksynia

Gloksynia pochodzi ona z Brazylii, gdzie porasta wilgotne lasy tropikalne. Obejmuje około 20 gatunków i należy do rodziny ostrojowatych. Charakteryzuje się ona wielkimi, aksamitnymi kwiatami o kielichowatym kształcie, rozszerzające się ku górze. Posiadają wiele barw, choć najczęściej spotykane są barwy czerwieni, purpury, różu, fioletu. Często można spotkać również formy o białych brzegach, jak i fioletowych wzorach. Gloksynia ma liście pokryte delikatnymi włoskami, poziome lub wyginające się ku dołowi, zależnie od odmiany. Niektórzy hodują syningia ogrodową jako rośliny jednoroczne, ale one nadają się również do uprawy wieloletniej.

Gloksynia wymaga stanowiska jasnego do półcienistego, bez bezpośredniego słońca. Temperatura na poziomie 18- 24?C przy dużej wilgotności powietrza. Podlewamy obficie w okresie kwitnienia, koniecznie miękką, kwaśną, letnią wodą. Nawożenie umiarkowane w okresie wegetacji, co tydzień. Wraz z zakończonym kwitnieniem, zapewniamy jej suche warunki, aby przeszła w okres spoczynku, choć czynimy to powolutku, aby nie doszło do gwałtownego zwiędnięcia liści, co wpływa ujemnie na kłącza. Gdy już liście zaschną obcinamy je, po czym przenosimy doniczkę do chłodnego miejsca (około 16?C) i nie podlewamy. W lutym wykopujemy kłącza, oczyszczamy z starych korzeni i sadzimy w nowym podłożu. Podłoże powinno być świeże i próchnicze. Kłącze sadzimy na taką głębokość, aby nakrywała je 2 cm warstwa gleby. Następnie przenosimy w cieplejsze miejsce (18-22?C) i oszczędnie podlewamy. Z pędów, które się ukarzą pozostawiamy najwyżej dwa a resztę usuwamy. Syningia rozmnaża się bardzo łatwo poprzez podział kłączy lub sadzonki liściowe lub pędowe.

Syningia ogrodowa uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Gloksynia kwitnie wczesną wiosną.

Gloksynia jest roślina pokojową.

Zbyt mała wilgotność powietrza powoduje zasychanie liści i spowolnienie wzrostu oraz podatność na szkodniki. Ponieważ nie można jej spryskiwać, można umieścić doniczkę na wilgotnym żwirku. Zbyt wilgotne podłoże i podlewanie zimną wodą powoduje, oklapnięcie liści i gnicie pędów.