Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Stefanotis bukietowy - Stephanotis floribunda

Stefanotis bukietowy - Stephanotis floribunda

Stefanotis jest zimozielonym pnączem, charakteryzującym się twardymi i elastycznymi pędami, sztywnymi, skórzastymi, ciemnozielonymi liśćmi o szerokości do 5 cm. a długości do 9 cm. Ceniony ze względu na pachnące, gwiazdkowate kwiaty o białej barwie, sporych rozmiarów (szer. 5 cm- dł. 4 cm) Pojawiają się w postaci baldach a okres ich kwitnienia przypada na czerwiec- wrzesień. Te pnącze należy do rodziny trojeściowatych a przywędrowało do nas z Madagaskaru. Stephanotis jako, że jest pnączem, może być poprowadzony dzięki podpórkom na ścianę i stworzyć ciekawy efekt wizualny. Niehamowany może dorosnąć nawet do 2 m wysokości.

Wymaga jasnego pomieszczenia, osłoniętego przed bezpośrednim nasłonecznieniem, lubiący przestrzeń, czyli najlepiej czuje się swobodnie, nie ograniczany innymi roślinami. Jeżeli chodzi o temperaturę, to w okresie letnim najbardziej optymalna jest na poziomie 20?C, zimą musi być niższa, około 12-14 ?C. Podlewanie w okresie wzrostu obfite, odwapnioną i letnią wodą, tak aby podłoże było stale wilgotne. Po przekwitnięciu podlewanie stopniowo ograniczamy, a w okresie spoczynku październik-styczeń podlewamy minimalnie, aby nie przesuszyć podłoża. W okresie intensywnej wegetacji powinniśmy często zraszać roślinę. Nawożenie umiarkowane, co da tygodnie, od kwietnia do września. Podłoże powinno być próchnicze, przepuszczalne z dobrym drenażem. Możemy wykorzystać ziemię doniczkową uzupełnioną piaskiem. Młode okazy najlepiej przesadzać, co roku a starsze już rzadziej. Po przekwitnięciu zbyt wybujałe pędy, można przyciąć. Rozmnażamy poprzez sadzonki zdrewniałe ukorzenione wiosną i latem w ciepłych warunkach 20?C- 25?C. Najczęściej w ciągu miesiąca uzyskujemy ukorzenione sadzonki.

Stefanotis jest podatny na tarczniki, wełnowce, przędziorki. Oprócz tego jest bardzo wrażliwy na zmiany warunków, dlatego nie należy go przemieszczać, przekręcać, gdyż może się to zakończyć gubieniem pąków kwiatowych i liści. Zaleca się zaznaczenie na doniczce miejsca padania światła słonecznego, co się na pewno przyda i uchroni przed negatywnymi skutkami. Stosowanie twardej wody przyczynia się do żółknięcia liści.