Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Stapelia - Stapelia

Stapelia - Stapelia

Stapelia, brudnota, zamszyca to nazwy ciekawej rośliny pochodzącej z południowej Afryki. Roślina ta nazywana jest także "gwiazdą szeryfa", kwiatem - rozgwiazdą" lub po prostu... "gnijącym kwiatem". Wszystkie te określenia odnoszą się do cech kwiatu: wyglądu i zapachu. Kwiaty są pięcioramienne - o średnicy od 5 cm do ok 30 cm (S. gigantea). Charakteryzują się niemiłym zapachem padliny, ale gdy wietrzymy mieszkanie, nie jest on uciążliwy. Najczęściej spotykamy się ze stapelią wielkokwiatową (S. grandiflora), której kwiaty mają średnicę 10 - 15 cm, są owłosione, czerwonobrązowe. Wyrastają u podstawy rośliny na młodych pędach. Pod nazwą stapelia pstra, dość rozpowszechnioną jest roślina, która obecnie nazywa się orbea variegata (do gatunku Orbea zaliczono wszystkie gatunki Stapelia, których korona wyróżnia się wypukłym pierścieniem). Roślina ta ma mniejsze kwiaty o średnicy 5 - 8 cm, żółte, z plamkami czerwono brązowymi o różnym kształcie i nasileniu.

Słoneczne miejsce przez cały rok. Temperatura zimą ok. 10 C, podlewanie na podstawkę raz w miesiącu lub rzadziej (tylko tyle by nie dopuścić do zwiędnięcia pędów). W lecie raz na tydzień po uprzednim przeschnięciu ziemi. Wskazane zasilanie nawozem z zawartością potasu. Podłoże podobne jak do kaktusów, ale nieco żyźniejsze. Należy pamiętać o warstwie drenażu, dobrze jest też przykryć powierzchnię gleby drobnymi kamyczkami.Rozmnażanie: Nasiona lub przez podział starej rośliny. Młode pędy ukorzeniamy w suchym podłożu (po uprzednim przesuszeniu przez 2 dni).

Do połowy sierpnia do końca października (z własnego doświadczenia wiem, że przy dobrym oświetleniu i odpowiednim podlewaniu może zakwitnąć praktycznie o każdej porze).

Rośliny te rosną dość szybko, a kwitną na młodych pędach, dlatego wskazane jest przesadzanie co 3 lata i równoczesne "odmłodzenie " rośliny poprzez usunięcie środkowej części rośliny (najstarszej). Sadzimy tylko młode pędy.