Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Sansewieria

Sansewieria

Sansewieria (różne jej gatunki) pochodzą z Afryki zwrotnikowej lub Azji. Jako roślina doniczkowa zasłynęła jako roślina niezwykle łatwa w pielęgnacji, zupełnie nie wymagająca oraz bardzo efektowna a na dodatek łatwa w rozmnażaniu. Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to rośliny wysokie, rosnące pionowo do góry, o sztywnych, wzniesionych mieczowatych liściach. Z tej grupy najbardziej znaną wężownica jest Sansewieria gwinejska ( Sansevieria trifasciata) zwana na całym świecie popularnie ?językiem teściowej?. Roślina posiada grube mieczowate, przeważnie zielone liście, ozdobne jasnozielonymi poprzecznymi paskami. Niektóre odmiany posiadają dodatkowo zabarwione na żółto brzegi liści. Drugą grupą wężownicy stanowią rośliny tworzące niskie rozety. Najpopularniejszą z nich jest Sansewieria trifsaciataa hahnii, tworzy rozetę spiralnie ułożonych, szpiczasto owalnych, ciemnozielonych liści z poprzecznymi paskami.

Sansewieria charakteryzuje się dużą odpornością na niesprzyjające warunki zewnętrzne. Wężownica lubi dobrze oświetlone, najlepiej promieniami słonecznymi miejsca. Optymalna temperatura w okresie letnim to 20 ? 25 ?C ale nie powinna spadać poniżej 15?C. Znosi suche, zanieczyszczone powietrze, niedobór wody, a nawet brak światła. Podlewanie umiarkowane. Nadmiar wody powoduje gnicie liści u nasady. Nawożenie w okresie letnim uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. Jeśli sansewieria ma za małą doniczkę, należy ja przesadzić w marcu-kwietniu, do naczynia nieco większego, wypełnionego zwykłą ziemią do kwiatów. Na dnie doniczki układamy warstwę drenażową. Roślinę można rozmnażać wieloma sposobami. Najpopularniejsze do podział kłączy. Podziału dokonujemy wiosną zanim pojawi się nowy przyrost. Kolejnym sposobem rozmnażania są sadzonki liściowe. Liście dzielimy na 7-8 centymetrowe odcinki, po przeschnięciu miejsca cięcia umieszczamy w wilgotnym podłożu. Sadzonki ukorzeniają się w ciągu ok. miesiąca. Rozmnażając sansewierię z sadzonek liściowych, zawsze otrzymamy rośliny zielone, nawet jeśli sadzonki pobrane zostały z rośliny pstrolistnej. Jeśli więc nowe rośliny mają zachować swój piękny rysunek liści, należy je bezwarunkowo wyhodować poprzez podział kłączy.

Roślina bardzo dekoracyjna, dobrze wygląda nawet tam gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć: w biurach, halach fabrycznych, na korytarzach. Jest to roślina bardzo popularna o naprawdę minimalnych wymaganiach. Pielęgnacja tej rośliny jest niezwykle prosta.

Należy uważać aby rośliny nie ?przepodlewać? ponieważ kłącze jest bardzo podatne na zgniliznę.