Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Sabotek, pantofelek Wenus - Paphiopedilum (storczyk)

Sabotek, pantofelek Wenus - Paphiopedilum (storczyk)

Sabotek to bardzo piękny, azjatycki storczyk. Ma duży charakterystyczne, pojedyncze kwiaty, których warżka wygląda jak pantofelek. Pojawiają się one na długich łodygach. Liście plamiste, o różnych odcieniach zielonego.

Uprawa tego kwiatka jest dość trudna. W obrębie tej odmiany wyróżniamy wiele różnych pod względem upodobań gatunków. Większość z nich preferuje temperaturę wyższą, na poziomie około 22 stopni. Stanowisko powinno być jasne, jednak Sabotek nienawidzi bezpośredniego słońca. Lekki półcień w tym wypadku jest dużo lepszy, niż silne promienie słoneczne. Najlepiej czuje się, kiedy wilgotność powietrza jest duża, powyżej 50 - 60%. W tym celu można regularnie zraszać wodą rozproszoną na drobne krople. Podlewamy, gdy podłoże przeschnie. Nie dopuszczamy jednak do zbytniego wysuszenia podłoża, a także do zastoju wody w pojemniku. Storczyk ten lubi wodę przegotowaną, odstaną i miękką, o temperaturze równej temperaturze otoczenia. Raz w miesiącu można do wody dolać trochę nawozu. Jednak jego stężenie nie może być zbyt duże. Co dwa lata przesadzamy do ziemi dobrze drenowanej, kwaśnej, torfowej. Doniczka nie musi być wysoka.

Roślina doniczkowa, stosowana do wystroju wnętrz mieszkań. Idealnie współgra szczególnie z nowocześnie zaprojektowanymi pomieszczeniami. Ponadto storczyk ten, po ścięciu bardzo długo może stać w wodzie, dzięki czemu nadaje się do wiązanek.

Kwiaty pojawiają się jesienią, a każdy z nich utrzymuje się nawet kilka miesięcy. Kwitnienie kończy się wiosną.

Roślina dobrze zimuje w mieszkaniu i wtedy to nawet kwitnie.