Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Rosiczka, Drosera

Rosiczka, Drosera

Rosiczki można spotkać w naturalnym środowisku od Japonii przez Chiny i Australię po Nową Zelandię. Kilka gatunków występuje również w naturalnym środowisku na terenie europy. Rosiczka jest rośliną owadożerną. Liście małe, owalne, zazwyczaj tworzące rozetę, z licznymi włoskami gruczołowymi, pokrytymi lepką wydzieliną. Liście są wabikiem i pułapką na owady, krople lepkiej wydzieliny mają przyjemny zapach, są jednocześnie substancją trawiącą. Owad przyczepiony do lepkiej cieczy zaczyna być trawiony. Kwiaty osadzone na stosunkowo długiej łodydze, promieniste, najczęściej koloru białoróżowego.

Rosiczka lubi stanowisko słoneczne lub półsłoneczne, o dużej wilgotności powietrza. Roślina bardzo dobrze rośnie w szklanych słojach, butelkach i innych miejscach gdzie możliwe jest utrzymanie dużej wilgotności. Temperatura uprawy 18-22?C w okresie letnim i 13-17? w zimie. Podlewanie intensywne, ziemia powinna być stale wilgotna, ale roślina nie powinna stać w wodzie, gdyż łatwo ulega procesom gnilnym. Ziemie najlepiej torfowa, mech torfowy, utrzymująca długo wilgotność, dość uboga w składniki pokarmowe. Drosera nie wymaga nawożenia, możemy od czasu do czasu dostarczyć żywego owada. Rozmnażanie z nasion. Wysiew nasion na sterylne podłoże torfowe. W uprawie masowej rozmnażana metodą in vitro.

Rosiczka to dekoracyjna roślina o ciekawych liściach. Doskonale nadaje się do uprawy w zimnych szklarniach lub butelkach. Roślina owadożerna.

Rosiczki kwitną w okresie letnim od maja do końca sierpnia.

Rosiczka w okresie zimowym wymaga jasnego pomieszczenia i temperatury 13-17?C.

Lepka wydzielina znajdująca się na włoskach to kwas mrówkowy.