Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Rebucja - Rebutia, Kaktus

Rebucja - Rebutia, Kaktus

Te niezbyt duże kaktusy pochodzą z Północnej Argentyni i Boliwii. W naturalnym środowisku rosną w zacienionych rozpadlinach skalnych na wysokości do 3600 m n.p.m. Większość rebucji ma kształt kulisty lub lekko spłaszczony. Mogą rosnąć pojedynczo, tworzą także "poduszeczkowe" skupiska. Obficie kwitną, kwiaty są duże w stosunku do wielkości kaktusa, wyrastają z bocznych areol. Najczęściej spotykamy kwiaty czerwone, mogą być również żółte, pomarańczowe, różowe w różnych odcieniach. Pędy rośliny są spiralnie żebrowane, pokryte miękkimi, krótkimi cierniami. Ze względu na skromne wymagania, nie sprawią kłopotu nawet początkującym "kaktusiarzom".

Latem rebucje powinny rosnąć na parapecie okiennym czy w szklarence dla kaktusów, w przewiewnym miejscu, ale nie na ostrym słońcu! Podczas upałów trzeba je często zraszać. Podlewamy zazwyczaj raz na tydzień, by nie dpuścić do przeschnęcia rośliny. W okresie wzrostu wskazane jest zasilanie nawozem dla kaktusów (bezazotowy).Przesadzanie jest rzadko konieczne, dopiero wtedy gdy roślinka nie mieści się w starej doniczce.Zimą przechowujemy je w jasnym, chłodnym miejscu o temperaturze ok.6 -8 oC i nie podlewamy. Ziemia musi być dobrze przepuszczalna (podobnie jak dla innych kaktusów), z domieszką gruboziarnistego piasku. Rozmnażanie: Oddzielanie małych roślinek podczas przesadzania lub wysiew nasion.

Wczesna wiosna, lato. Zakwitają bardzo młode roślinki - nawet już w drugim roku po wysiewie.

Przesuszenie w okresie letnim może spowodować zaatakowanie rośliny przędziorkami, nadmierne podlewanie zimą zagraża gniciem.