Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Psianka - Solanum

Psianka - Solanum

Psianka, to spokrewniona z pomidorem roślina, pochodząca z Ameryki Południowej, Madery. Uprawiana jest najczęściej jako roślina jednoroczna, co jest błędem, ponieważ przy zapewnieniu odpowiednich warunków z powodzeniem przezimuje. Psianka ma postać wiecznie zielonego krzaczka, rozłożystego a poprzez odpowiednie zabiegi można uzyskać bardzo atrakcyjną formę pienną, których wysokość może dochodzić do jednego metra. Mimo, że jest ona wiecznie zielona to może dojść do opadnięcia liści, jednak wraz z rozpoczęciem wegetacji (marzec) pojawiają się nowe pędy. Kwiaty solanum są niepozorne, białe, pojawiające się w kątach liści, od maja do czerwca. Głównym elementem dekoracyjnym są ukazujące się jesienią owoce, w postaci białych, czerwonych, pomarańczowych kuleczek, które utrzymują się przez kilka tygodni. Chłodniejsze stanowisko sprzyja dłuższemu ich utrzymaniu. W sprzedaży dominują dwa gatunki Solanum pseudocapsicum (Psianka koralowa, Kasikum) o sporych pomarańczowoczerwonych lub żółtych owocach oraz Solanum capsicastrum o mniejszych, czerwonych owocach, występujące również w odmianie o pstrych liściach- ?Variegatum?.

Psianka lubi stanowisko jasne i słoneczne, choć temperatura nie powinna przekraczać 20?C, ponieważ będzie ona wpływać na pojawienie się zbyt wybujałych pędów. Solanum od października i lutego jest w stanie spoczynku i potrzebuje wówczas chłodnego pomieszczenia 10?C - 15?C. Od lutego do października, musimy jej zapewnić cieplejsze warunki. W okresie letnim, dobrze jest wynieść ją na zewnątrz lub trzymać przy otwartym oknie. Psianka lubi chłodniejsze i świeże powietrze. Przesadzamy ją przed pojawieniem się nowych pędów, w ziemię kompostową, w niewiele większą doniczkę. Czynimy to każdego roku. Podlewanie regularne, ponieważ brak regularności może się zakończyć pożółkłymi liśćmi a nawet ich opadnięciem. Oczywiście podlewamy z umiarem a zimą bardzo oszczędnie tak, aby bryła korzeniowa nie przeschła. Nawożenie jest konieczne i dokonujemy go, co tydzień. Psiankę rozmnażamy poprzez nasiona, które wysiewamy w marcu, w ciepłą ziemię (18?C), a gdy pojawią się siewki (2-3 liście) pikujemy do kolejnej skrzynki a następnie w czerwcu wysadzamy do doniczek. Jest ono dość kłopotliwe.

Solanum jest podatna na mszyce, mączliki, przędziorki, wciornastki i grzyby sadzakowe. Wszystkie jej części są trujące, zachowujmy więc ostrożność zwłaszcza, gdy są małe dzieci !!!