Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Pomarańcza - Drzewo pomarańczowe

Pomarańcza - Drzewo pomarańczowe

Pomarańcza to roślina, którą zna każdy z nas. W naturalnych warunkach drzewo pomarańczowe osiąga wysokość ok. 5 metrów. W mieszkaniach uprawiamy odmiany karłowe osiągające do 1,5 metra wysokości. Drzewko pomarańczowe jest roślina szybko rosnącą, już w drugim roku uprawy zaczyna kwitnąć i zawiązywać owoce. Owoce są mniejsze od tych znanych ze sklepów, są również bardziej kwaśne, dojrzewają powoli. Zdarza się iż pozostają na pomarańczy przez cały rok i dojrzewają dopiero z przyszłorocznymi kwiatami.

Stanowisko słoneczne, jasne ale bez bezpośredniego nasłoneczniani. W Okrzei letnim zalecane jest wystawianie drzewka pomarańczowego do ogrodu. W zimie temperatura niższa, optymalnie 10-15?C. Roślinę podlewamy gdy podłoże zaczyna być suche. Drzewko pomarańczowe w okresie letnim wymaga systematycznego nawożenia. Młode rośliny z powodu dość szybkiego wzrostu wymagają corocznego przesadzania, starsze okazy przesadzamy rzadziej. Roślinę rozmnażamy przez sadzonkowanie, ale rośliny dość trudno się ukorzeniają. Można rozmnażać przez wysiew nasion ale roślina nie zachowuje cech rośliny matecznej. Roślina może być atakowana przez przędziorki.

Roślina ozdobna uprawnia w mieszkaniach, oranżeriach, ogrodach zimowych. W okresie letnim można wystawić pomarańcza do ogrodu.

Drzewko pomarańczowe kwitnie od początku lata do jesieni.

Roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym obniżamy temperaturę i zaprzestajemy nawożenie.