Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Pokrzywiec szorstkowłosy

Pokrzywiec szorstkowłosy

Pokrzywiec szorstkowłosy pochodzi z obszarów tropikalnej Azji. Liście pokrzywca są koloru zielonego, kwiat wyrasta z kątków liści. Kwiaty osiągają długość do ok. 40 centymetrów, zwieszają się, mają pluszowatą strukturę, są koloru jasno czerwonego. Występują odmiany o kwiatach białych ale są one rzadziej spotykane i trudniejsze w uprawie, można je często oglądać w ogrodach botanicznych.

Stanowisko do uprawy pokrzywca powinno być jasne i słoneczne, lubi widne i słoneczne okna ale nie powinien dotykać listkami ani kwiatami do szyby. Temperatura wysoka powyżej 20?C, w okresie zimowym może być o kilka stopni niższa. Podlewanie dość intensywne, roślina lubi mieć stale lekko wilgotne podłoże, w okresie zimowym ograniczamy ilość wody. Pokrzywiec szorstkowłosy lubi wilgotne powietrze. Ziemia torfowa, ale dobrze rośnie też w innych pulchnych i przepuszczalnych podłożach. Przesadzamy wczesną wiosną, zalecane jest wówczas lekkie przycięcie rośliny. W okresie od wiosny do jesienie dobrze jest nawozić roślinę uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. Rozmnażanie przez sadzonkowanie, gleba z młodymi pędami powinna być stale wilgotna oraz ciepła. Sadzonki ukorzeniają się po 2-3 tygodniach. W zbyt suchym środowisku możliwe jest pojawienie się mszycy i przędziorków.

Roślina jednoroczna ? pokojowa, w warunkach domowych możliwa jest uprawa jako roślina wieloletnia. Doskonała do dekoracji jasnych i słonecznych miejsc naszych biur i domów.

Pokrzywiec kwitnie od kwietnia do października.