Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Opuncja - Opuntia

Opuncja - Opuntia

Opuncje są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych kaktusów - rosną w całej Ameryce - od Kanady po Patagonię. Kilka gatunków zostało przeniesionych na inne kontynenty i zdziczałe okazy możemy spotkać w Afryce, Australii czy południowej Europie. Rodzaj Opuntia obejmuje ponad 300 gatunków i wiele odmian. Nadają się do uprawy pokojowej, choć niektóre wymagają znacznie więcej przestrzeni. W warunkach domowych tylko nieliczne kwitną, warunkiem koniecznym jest dobre nasłonecznienie przez cały rok. Opuncje o płaskich członach mają kwiaty na brzegach, u opuncji cylindrycznych występują wzdłuż pędów. Kwitną wiosna i latem. Niektóre gatunki są wytrzymałe na mróz (np.: O.rafinesqueri, O. rhodantha, O. fragilis). Większość opuncji ma płaskie, okrągłe człony łodyg, ale są też gatunki o członach kulistych czy walcowatych. Wysokość jest także mocno zróżnicowana - od kilku centymetrów do kilku metrów. Opuncje cylindryczne to niskie rośliny o walcowatych pędach. Wiele opuncji ma tzw. glochidy - pęczki haczykowatych, szczeciniastych cierni.

W lecie opuncje trzymamy w miejscu przewiewnym i dobrze oświetlonym. Podlewamy raz na tydzień, po obeschnięciu podłoża, wiosną i jesienią rzadziej. Ziemia powinna być żyzna i przepuszczalna. W okresie wegetacji nawozimy pożywką dla kaktusów. Zima przechowujemy kaktusy w miejscu suchym, dobrze oświetlonym o temperaturze powyżej 4 stopni, nie podlewamy. Opuncje łatwo rozmnażamy przez sadzonkowanie. Odłamany człon powinien przeschnąć przez kilka dni. Możliwe jest także rozmnażanie z nasion.

Opuntia ficus-indica uprawiana jest dla jadalnych owoców zwanych figą indyjską oraz ścinanych codziennie młodych pędów o lekko kwaskowatym smaku, które mogą być gotowane, smażone z cebulą, a także kandyzowane. Plantacje znajdują się w górach na płn.-zach. od Meksyku. Niektóre gatunki opuncji wykorzystywane są na żywopłoty.

Przesadzając rośliny należy uważać na ciernie niektórych gatunków, które mogą powodować stany zapalne naskórka. Wszelkie prace należy wtedy wykonywać w rękawiczkach i posługiwać się szczypczykami lub osłaniać roślinę twardym papierem.