Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Motylnik - Oncidium, storczyk

Motylnik - Oncidium, storczyk

Motylnik to amerykańska odmiana storczyka. Ma bardzo ładne i oryginalne kwiaty. Przypominają one kolorowe, egzotyczne motyle siedzące na łodydze kwiatu. Są koloru żółtego z bordowymi lub brązowymi wzorami. Tworzy bogate i długie kwiatostany. Liście wydłużone, zielone.

Kwiat ten potrzebuje do prawidłowego wzrostu dużo światła, ale należy unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych. Najlepiej, kiedy jest to jasne i rozproszone światło. Zimą należy doświetlać kwiatek, aby wydłużyć mu dzień. Bardzo dobrze sprawuje się oranżeriach. Najodpowiedniejszą temperaturą jest około 22 stopni w dzień i 18 stopni w nocy. Podlewamy dosyć często, do tego obficie zraszamy drobnymi kroplami. Bardzo lubi wysoką wilgotność powietrza. Można raz w miesiącu nawozić. Należy jednak przy tym pamiętać, by stężenie nawozu było przynajmniej dwa razy niższe niż jest to napisane na opakowaniu. Najlepszą glebą jest podłoże specjalnie przygotowane dla storczyka, tzn.: ziemia dobrze drenowana, przepuszczalna, może być torfowa z dodatkiem korzeni paproci, o odczynie kwaskowatym.

Roślina domowa, choć w ładne letnie dni można wystawić ja w lekki cień. Stosowana do wystroju wnętrz. Dobrze komponuje się z innymi odmianami. Podobnie jak inne storczyki, często wchodzi w skład kolekcji miłośników tych kwiatów.

Kwitnie przeważnie wiosną, a zakwita na przełomie marca i kwietnia.

Zimować powinien w temperaturze około 18 ? 19 stopni w dzień. W okresie tym można dostarczać mu dłużej światło, niż na to pozwala długość dnia.