Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Mimoza wstydliwa - Mimosa pudlica

Mimoza wstydliwa - Mimosa pudlica

Roślina znana przede wszystkim z tego, że jej liście po dotknięciu zwijają się. Pochodzi z rodziny motylkowatych. Występuje w warunkach naturalnych przede wszystkim w Brazylii i lasach tropikalnych. W Polsce uprawiana jest bardzo często jako roślina jednoroczna. Dorasta maksymalnie do około 80 cm wysokości. Liście składają się z czterech pierzasto złożonych listków, są żywo zielone, czułe na nawet najmniejszy dotyk. Kwiaty przyjmują postać jasnych, lilowych lub różowawych, puszystych główek, do dwóch centymetrów średnicy. Po okresie kwitnienia pojawiają się dość duże strąki w kolorze żółtym z nasionami. W domowych warunkach nie wytwarza nasion.

Wysiew nasion powinien mieś miejsce bardzo wczesną wiosną. Nasiona umieszczamy dość płytko, w wilgotnej, torfowo ? piaskowej ziemi. Pojemnik umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni oraz dobrym dostępie do światła. Po około dwóch tygodniach kiełkuje. Następnie przesadzamy pojedynczo do większych doniczek, oraz do ziemi o lekko kwaskowatym odczynie. Ostateczne stanowisko dla naszej rośliny powinno być jasne, ale nie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Temperatura latem powinna wynosić około 25 stopni, a zimą nie powinna spadać poniżej 16 stopni. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale korzenie nie mogą pływać w wodzie. Powinniśmy także zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, która powinna być dość wysoka, a także na regularne (co dwa tygodnie) nawożenie rośliny. Odżywiamy ją zwykłym nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Nie przycinamy rośliny.

Roślina na w Polsce stosowana jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa. W naszym klimacie raczej nie da się jej uprawiać w ogrodzie.

Okres kwitnienia mimozy przypada na miesiące letnie.

Reaguje nawet najmniejszy dotyk: siadający owad, krople wody.