Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Maranta

Maranta

Niewielka roślina osiągająca ok. 25 cm pochodzi a Ameryki Południowej i Środkowej, w stanie naturalnym występuje w tropikach Brazylii. Roślina przystosowana jest do warunków pokojowych. Nazwa jej pochodzi od żyjącego w XVI wieku botanika Bartlomea Maranti, słynnego z tworzenia systematyki roślin. Posiada piękne różnobarwne liście. Najczęściej uprawiany gatunek Maranta leuconeura oraz jego dwie odmiany Fascinator ( Tricolor ) i Kerchoveana posiadają odpowiednio zielone liści z czerwonymi nerwami oraz liście zielone z brunatnymi plamami.

Miejsce uprawy powinno charakteryzować się półcieniem ( nadmiar światła powoduje utratę kolorów ). Maranta lubi ciepłe i wilgotne powietrze ( w takich warunkach roślina toleruje nawet 29 st. temperatury ). Średnia temperatura to ok. 21 st. C, najniższa akceptowalna to ok. 16 ? 18 st. C. Pielęgnacja: Podlewamy obficie, szczególnie latem, wtedy również codziennie zraszamy ( zimą zraszamy ok. raz na dwa tygodnie ).Nawozimy od kwietnia do września co dwa tygodnie, roztworem nawozu o połowę niższym niż w instrukcji producenta. Przesadzamy raz do roku wiosną, w trakcie tych czynności możemy również przesadzać ( poprzez podział rośliny ).

Maranta lubi ciepło i wilgoć, idealne dla niej miejsce to szklarnia. Zbyt mała wilgotność powoduje brązowienie końcówek liści, zbyt duże nasłonecznienie zaś doprowadza do blednięcia liści.