Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Mammillaria

Mammillaria

Mamilarie to jedne z najbardziej rozpowszechnionych kaktusow naziemnych o kulistym lub cylindrycznym kształcie. Niektóre rosną pojedynczo, inne w grupach. Często są początkiem kolekcji ponieważ wiekszość z nich nie jest zbyt trudna w uprawie. Pochodzą zazwyczaj z Meksyku, rosną w stanie naturalnym także w południowych stanach Ameryki Północnej i sięgają aż po Wenezuelę i Kolumbię w Ameryce Południowej. Nazwa tego kaktusa pochodzi od łacińskiego słowa "mammilla" - mają charakterystyczne brodawki zamiast żeber. Ze szczytów brodawek wyrastają dekoracyjne ciernie zebrane w regularne okółki. Mają one różną barwę i kształt - mogą być mocne i ostre lub cienkie i delikatne. Kwiaty rozwijają się w zagłębieniach między brodawkami, ułożone są wianuszkiem wokół wierzchołka łodygi. Najczęściej są niewielkie, ale jest ich dużo. Są jednak odmiany, których kwiaty mają nawet kilka centymetrów średnicy. Występują w kolorze białym, żółtym, różowym i purpurowym w różnych odcieniach. Pojawiają się wczesną wiosną i latem. Owoc mamilarii dojrzewa wewnątrz pędu rośliny i dopiero gdy osiągnie odpowiedni stopień rozwoju, wysuwa się na zewnątrz. Czerwone owocki często pozostają na roślinie do następnej wiosny.

Wymagają pełnego nasłonecznienia i intensywnego wietrzenia. W zimie trzymamy je w jasnym miejscu, potrzebują chłodu (6-8 stopni C) i zaprzestajemy podlewania . Latem podlewamy dość obficie i dokarmiamy nawozami.Podłoże musi być przepuszczalne. Jeżeli kupujemy gotową "ziemię do kaktusów", warto dodać trochę gruboziarnistego piasku. Można zrobić samodzielnie podłoże używając torfu, piasku, ziemi próchnicznej, drobnego żwirku. Na dnie doniczki konieczny jest drenaż (keramzyt, grubszy żwirek).

Pojawiają się wczesną wiosną i latem.

Ostre ciernie mogą zranić skórę. Przesadzanie roślin należy wykonywać w rękawiczkach. Owinięcie kaktusa sztywnym papierem ułatwi nam pracę.