Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Krasnokwiat

Krasnokwiat

W mieszkaniach uprawiane są dwa rodzaje Krasnokwiatu ? Krasnokwiat Katarzyny i Krasnokwiat Białokwiatowy. Krasnokiwat Katarzyny pochodzi z Ameryki południowej. Liście długie, osiągające do 25 centymetrów, wyrastające z bulwy. Liście stopniowo przechodzą w grube, rynienkowate ogonki, które tworzą jakby łodygę, zieloną lub pokrytą purpurowymi plamami. W okresie letnim wyrasta z liści długa, gruba łodyga, zakończona na szczycie kulistym pąkiem kwiatów znajdujących się na cienkich szypułkach. Po przekwitnięciu bardzo często roślina zawiązuje owoce, które po dojrzeniu stają się jaskrawoczerwone. Drugi rodzaj rośliny ? Krasnokwiat białokwiatowy na znacznie szersze i grubsze liście, są one ciemnozielone, a na brzegach lekko owłosione, wyrastają parami z nieco spłaszczonej bulwy. Kwiatostany mniejsze niż u K. Katarzyny, wyrastają po kilka z jednej rośliny. Osadzone na grubych, krótkich łodygach, kształtem przypominają kule z biało-żółtych nitek.

Bulwy wysadzamy w marcu do ziemi kompostowej z małą domieszką piasku. W momencie wypuszczenia przez roślinę pierwszego listka zaczynamy podlewać dość obficie. Roślina lubi stanowisko słoneczne, lecz w upalne letnie dni dobrze jest ją cieniować. Nawozimy raz w miesiącu nawozem uniwersalnym. Jesienią stopniowo ograniczamy podlewanie, gdyż roślina zapada w stan spoczynku. W połowie grudnia przenosimy do pomieszczenia o temperaturze ok. 10-15 ?C i podlewamy raz na 3-4 tygodnie. Roślinę przesadzamy corocznie ? zawsze w marcu. Rozmnażanie: Krasnokwiat Katarzyny możemy rozmnożyć z nasion. Wysiewamy je do piaszczystej gleby pod koniec marca, stanowisko dość ciepłe i słoneczne. Po pojawieniu się 2-3 listków przesadzamy do pojedynczych doniczek do ziemi żyznej. Młode rośliny trzymamy cały rok w ciepłym pomieszczeniu. Po trzech latach zaczynają kwitnąć. Uprawa Krasnokwiata Białokwiatowego jest znacznie prostsza, roślina może stać przez cały rok w miejscu ciepłym i słonecznym. Wymaga obfitego podlewania w okresie letnim, po przekwitnięciu stopniowo ograniczamy podlewanie a w okresie zimy podlewamy skąpo. Roślinę przesadzamy dopiero wtedy gdy przestaje się mieścić w doniczce. Krasnokwiat można rozmnażać odejmując podczas przesadzania boczne odrosty.

Krasnokwiat kwitnie w połowie lata najczęściej w czerwcu.

Bardzo ciekawy ale niestety zapomniany kwiat, uprawa bardzo prosta, szczególnie polecany dla osób poświęcających małą ilość czasu uprawie kwiatów.