Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Kordylina

Kordylina

Kordylina to jedna z najbardziej znanych roślin doniczkowych o ozdobnych liściach. Kordyliny w naturalnych warunkach występują w zwrotnikowych i podzwrotnikowych obszarach Australii, Azji oraz Afryki. Kordylina to ciekawa roślina o długich, kształtem przypominających miecze liściach, tworzących na wierzchołku pnia pióropusze. Dorosłe rośliny wydają niepozorne, białe lub żółte kwiaty zebrane w wiechy. Najbardziej znanymi odmianami są: kordylina Australijska ? wytwarza zielone ozdobne liście z jasnozielonymi nerwami, czasem liście przyjmują pstry kolor. Liście osiągają długość do 60 centymetrów przy szerokości ok. 5 cm, posiadają gruby nerw główny. Osiągają dość duże jak na warunki mieszkaniowe rozmiary, większe okazy nadają się do wysokich pomieszczeń i biur.

Stanowisko w uprawie kordyliny powinno być dość widne i ciepłe ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. W okresie zimowym optymalna temperatura powinna mieścić się w przedziale od 8 do 12?C. Dobrze reagują na zraszanie lecz nie jest to konieczne. Podlewanie dość intensywne w okresie letnim w zimie ograniczamy podlewanie. Ważne jest, aby po podlaniu woda nie pozostawała w podstawce, gdyż może to powodować gnicie korzeni. W okresie silnego wzrosty zalecane jest nawożenie nawozami do juk i dracen. Ziemia próchnicza, zasobna w składniki odżywcze. Młode rośliny przesadzamy co roku, zazwyczaj wiosna. Starsze okazy przesadzamy rzadziej do nieznacznie większych naczyń. Niedobór wody lub przeciągi powoduje brązowienie liści. Rozmnażamy przez sadzonki wierzchołkowe.

Doskonała roślina do zielonych kompozycji kwiatowych, uprawiana w ogrodach zimowych, czasem w pojemnikach na zewnątrz. Najpiękniejsze okazy uprawiane są w szklarniach.

W zależności od gatunku okres kwitnienia przypada od kwietnia do lipca.