Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Katleja- Cattleya, storczyk

Katleja- Cattleya, storczyk

Katleja pochodzi z terenów Ameryki Południowej. Odmiana ta znana jest już prawie trzysta lat. Roślina ta jest epifitem z grubymi, dużymi liśćmi. Kwiaty osadzone na czubkach łodyg, mają nieregularne, pofalowane brzegi oraz różowo-fioletowe płatki, z nierzadko występującymi żółtymi elementami. Mogą dorastać nawet do 15 cm wielkości.

Nowe rośliny uzyskujemy dzieląc dorosłego osobnika na kilka mniejszych podczas przesadzania. Storczyk ten nie jest łatwy w utrzymaniu. Wymaga dużo światła, jednak nie może być wystawiany na bezpośrednie działanie słońca. Odpowiednia temperatura to około 20 stopni latem oraz 17 zimą. Do podlewania może być wykorzystywana tylko i wyłącznie woda miękka. Dobrze jest ją wcześniej przegotować. Podlewamy dopiero, jak podłoże przeschnie po poprzednim dostarczeniu wody. Katleja lubi wilgotne powietrze. Można ją więc zraszać, ale używając bardzo drobnych kropel. Nawozimy raz w miesiącu poza okresem spoczynku, rozcieńczonym nawozem. Roślina ta nie znosi przesadzania. Robimy to dopiero, kiedy pojemnik będzie wyraźnie ciasny. Stosujemy specjalne podłoże dla storczyków.

Jak wszystkie storczyki, roślina ta stosowana jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych, a także jako prezentu na różne okazje. Jest niezwykle ozdobna. Nadaje się na parapety okien wschodnich.

Kwitnie późną jesienią, na przełomie października i listopada.

Roślina dobrze zimuje w domach, jednak należy jej nieznacznie zmniejszyć temperaturę.