Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Kaktus bożonarodzeniowy, Grudnik, Zygokaktus - Schlumbergera truncata

Kaktus bożonarodzeniowy, Grudnik, Zygokaktus - Schlumbergera truncata

Schlumbergera jest bardzo popularną rośliną doniczkową, o atrakcyjnym pokroju a przede wszystkim wspaniałym kwitnieniu w okresie, kiedy nie ma zbyt wielu kwitnących roślin. Należy ona do kaktusowatych (Cactaceae), choć budową raczej na to nie wskazuje. Do początku lat 90-tych zaliczana była do rodzaju Zygokaktus i do tej pory można się zetknąć z tą nazwą. Nazwa Schlumbergera pochodzi od nazwiska F. Schlumbergera, Francuza, który zasłynął jako wielki pasjonata kaktusów i właściciel bogatego ich zbioru. Grudnik pochodzi z Brazylii i jest epifitem, czyli rośnie na koronach drzew tropikalnych. Ten kaktus składa się ze spłaszczonych członów, które stanowią jego łodygi. Są one pozbawione liści, a na ich końcach w okresie zimowym pojawiają się kwiaty w barwach różu, bieli, łososiowej, czerwonej (może powtórzyć kwitnienie w innym terminie). Pokrój grudnika jest zwisający i mocno rozgałęziony a wysokość waha się na poziomie 15-30 cm.

Schlumbergera, jest łatwa w uprawie, wymaga stanowiska ciepłego i jasnego, ale nie na pełnym słońcu, latem raczej półcień. Rodzaj wymaga stanu spoczynku, po to, aby pobudzić roślinę do ponownego i obfitego kwitnienia. Okres spoczynku powinien trwać od sierpnia do października i powinniśmy jej wówczas zapewnić temperaturę poniżej 15?C (można w tym okresie trzymać ją na zewnątrz). Stan spoczynku powtarzamy po kwitnieniu. Podłoże: substrat próchniczy z domieszką ziemi i piasku, które powinno być cały czas wilgotne, ale nie mokre, więc podlewamy umiarkowanie, stosując miękką, letnią wodę. Oczywiście w okresie spoczynku ograniczamy podlewanie. Nawożenie umiarkowane, w okresie wzrostu, co dwa tygodnie. Do wytworzenia się kwiatów schlumbergerę zraszamy, a najlepszy okres na przesadzanie, to kilka tygodni po przekwitnięciu. Kaktus bożonarodzeniowy bardzo łatwo się rozmnaża poprzez fragmenty pędów, przy umiarkowanej wilgotności. Po zakończeniu kwitnienia roślina traci charakterystyczny połysk, co jest oznaką przechodzenia w stan spoczynku.

Następstwem zbyt wysokiej temperatury (powyżej 20?C) i zbyt cienistego stanowiska może być brak kwitnienia. Zbytnia wilgotność objawia się zmianami na członach, które się marszczą a raptowna zmiana stanowiska, w okresie wytwarzania przez roślinę pąków, kończy się ich opadnięciem. Poza tym schlumbergera podatna jest na ślimaki oraz zgniliznę korzeni. Kaktus bożonarodzeniowy jest bardzo często mylony z kaktusem wielkanocnym- Rhipsalidopsis gaertneri Są one bardzo podobne, a najpewniejszym sposobem na bezbłędną identyfikację jest poczekanie na kwitnienie, ponieważ schlumbergera ma bardziej złożone kwiaty w przeciwieństwie do rhipsalidopsisa.