Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Jukka

Jukka

Naturalnym otoczeniem Jukki jest Ameryka Środkowa lub Indie, gdzie osiąga wysokość kilkunastu metrów. Do naszych domów trafiła wolno rosnąca odmiana tej rośliny: Jukka Elephanta; wyróżnia się ona krzepką budową, niezwykłą urodą i niewielkimi wymaganiami. W warunkach domowych osiąga wysokość 1,80 metra oraz rozpiętość 60 cm.

W okresie wzrostu dobrze jest nawozić roślinę co 4 tygodnie. Miejsce, w którym się znajduje powinno być jasne i słoneczne. Jukka osiąga pełnię swej urody, jeśli co najmniej przez trzy godziny dziennie padają na nią promienie słońca. Roślina preferuje różnorodne temperatury, od 10 do 24 st. C a nawet i więcej, pod warunkiem ,że zapewnimy jej dostęp świeżego powietrza. Rozmnażanie: w lutym lub w marcu wysiewa się nasiona jukki do mieszanki zwykłej ziemi kwiatowej i piasku, a następnie przykrywa się kilku centymetrową warstwą ziemi. Nasionom należy zapewnić wysoką wilgotność, temperaturę ok. 21 st. oraz nieco cienia. Kiełkowanie powinno odbyć się w mnożarce i kiedy pojawią się już siewki roślinę przenosimy w jaśniejsze miejsce. Po około trzech miesiącach, gdy roślinki osiągają już wysokość kilku centymetrów, przesadzamy je do doniczki. Gdy nasza Jukka osiągnie już dojrzały wiek i straci swój piękny pokrój, możemy wykorzystać ją w celu uzyskania sadzonki ( stary kwiat w trakcie tego zabiegu niestety ulega zniszczeniu ) ?operację? wykonujemy wiosną. Wyjmujemy Jukkę z doniczki, kładziemy na twardym podłożu i przecinamy piłą na kawałki nie krótsze niż 10 cm ? każdy musi mieć co najmniej jedno oczko. Miejsca przecięcia posypujemy hormonalnym preparatem ukorzeniającym i umieszczamy w podłożu, dbając aby końcówki nie dotykały dna doniczki ( inaczej korzenie nie będą miały szanse wykiełkować ). Zabieg najlepiej przeprowadzać w wilgotnym, zacienionym i ciepłym miejscu ( temperatura ok. 24 ? 27 st. ). Gdy sadzonki ukorzenią się i pojawią się nowe pędy, sadzimy nowe rośliny w oddzielnych donicach. Pielęgnacja: Aby zrównoważyć ciężar masywnego pnia rośliny, Jukkę należy przesadzać raz do roku do większej doniczki ? najlepiej wiosną. W okresie od kwietnia do października zalecane jest intensywne podlewanie, ale uwaga Jukka nie może stać w wodzie. W okresie od listopada do marca należy ograniczyć dozowanie wody do niezbędnego minimum.

Jeśli dolne liście rośliny zaczynają żółknąć oznacza to, że Jukka ma za mało światła ? należy wówczas usunąć uszkodzone liście i doświetlić kwiat. Zbyt obfite podlewanie powoduje gnicie korzeni i więdnięcie liści ? w tej sytuacji w zależności od objawów należy zaaplikować odpowiedni środek przeciw grzybiczy.