Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Goryczka tropikalna - Exacum affine, Eksakum

Goryczka tropikalna - Exacum affine, Eksakum

Goryczka tropikalna to roślina jednoroczna, naturalnie występująca w klimacie subtropikalnym, na wyspie Sokotra. Pomimo swojej grubej i mięsistej łodygi jest bardzo delikatna. Osiąga wysokość do 30 cm. Promieniste kwiaty osadzone są na końcach pędów oraz w kątach liści. Mają kolor niebiesko-liliowaty z żółtym środkiem. Liście o długości około 4 cm są jajowate, błyszczące i naprzeciwległe. Nie tracą swojego zielonego koloru nawet w zimie.

Goryczkę tropikalną sadzimy w okresie od listopada do maja. Kiełkuje od 4 do 6 miesięcy. Najlepsze są miejsca z dużą ilością świata, jednak roślina nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca, gdyż nie lubi bardzo wysokich temperatur. Dobrze czuje się w 20 ? 22 stopniach. Podłoże piaszczyste, torfowe, kompostowe, umiarkowanie wilgotne. Nie wolno podlewać zbyt obficie. Bardzo dobrze jest, gdy co tydzień dostarczamy jej nawozu. Po przekwitnięciu kwiaty należy obcinać.

Jest przepiękną rośliną pokojową. Uwielbia półcieniste parapety. Bardzo często sadzona jest w zimnych szklarniach. Ze względu na swoje wyjątkowo obfite kwitnięcie, idealnie nadaje się do pokoju kwiatowego.

Kwiaty Eksakum możemy podziwiać od czerwca do września. Kwitnie bardzo obficie i cała roślina pokrywa się w tym okresie kwiatami.

Roślina ta jest w pełni zimozielona, więc dobrze prezentuje się przez cały rok.