Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Glorioza- Gloriosa

Glorioza- Gloriosa

Glorioza jest bardzo ciekawym przedstawicielem liliowatych (Lilaceae), będącym pnaczem, a to jest rzadkość w tej rodzinie. Pochodzi z Afryki i Azji i przypomina troszkę storczyka. Jej głównym walorem dekoracyjnym są kwiaty, dlatego też jest tak popularna jako kwiat cięty. Rodzaj Gloriosa obejmuje sporo gatunków, które charakteryzują się walcowatymi kłączami. Łodygi dochodzą nawet do 1,5- 2 m, (wraz z wiekiem rozgałęziają się) z których wyrastają owalne, wydłużone liście o nitkowatych wierzchołkach, które mają charakter ?chwytek? których celem jest chwytanie podpór. Od czerwca do jesieni pojawiają się bardzo atrakcyjne kwiaty, do 10 cm. długości, w różnych barwach. Najbardziej znanym gatunkiem jest Gloriosa rothschildiana, która kusi swą intensywną czerwienią i falistym brzegiem kwiatów. Oprócz niej należy wymienić Goriosa simplex (o kwiatach w początkowej fazie żółtych, a następnie czerwonych) i Gloriosa superba (zielone kwiaty przebarwiające się z czasem na kolor żółty).

Glorioza wymaga stanowiska ciepłego, jasnego, choć osłoniętego przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Optymalna dla niej temperatura waha się między 18- 30?C, przy czym musimy zapewnić także ciepłe podłoże 17-20 ?C. Na okres letni, możemy ją przenieść na świeże powietrze (taras, balkon, ogród), gdzie może przebywać do września. Po przekwitnięciu, kłącza przechodzą w stan spoczynku i musimy ją wówczas przezimować. Stanowisko powinno, być wówczas jasne, ciepłe i słoneczne. Pozostawiamy je w doniczce, nie podlewamy, podłoże musi być suche. Temperatura przechowywania, winna być na poziomie 10-12 ?C. W marcu usuwamy stare korzenie (glorioza charakteryzuje się tym, że bulwy są jednoroczne, dlatego należy usunąć stare korzenie, a wykorzystać bulwy potomne), jeżeli kłącze jest spore dzielimy i po dwa lub cztery sadzimy do świeżej ziemi, lekko kwaśniej- pH 5-6 (substrat torfowy lub ziemia znormalizowana, wymieszana z piaskiem i gliną). Sadzimy płasko, przysypując ok. dwucentymetrową warstwą ziemi. Musimy jej zapewnić dobry drenaż. Oczywiście od tego momentu zapewniamy ciepłe stanowisko. Podlewamy umiarkowanie, a od rozpoczęcia wegetacji (pojawienie się pierwszych pąków) zraszamy roślinę. Nawożenie w czasie wzrostu umiarkowane, raz w tygodniu. Rozmnażanie przede wszystkim poprzez podział kłączy, jednak pamiętajmy, że nie zawsze kończy się to sukcesem.

Kupując gloriosę sprawdzajmy dokładnie czy nie ma uszkodzonego pąku! Glorioza przy nieodpowiednich warunkach (zimno, przeciąg) podatna jest na mszyce i przędziorki.