Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Fuksja, Ułanka - Fuchsia

Fuksja, Ułanka - Fuchsia

Fuksja pochodzi z Azji Wschodniej, Afryki i obejmuje kilkadziesiąt gatunków. W ostatnim czasie dość popularna, dzięki wszechstronnemu zastosowaniu (mieszkania, balkony, tarasy, ogrody). Rodzina fuksji obejmuje ponad dwa tysiące gatunków, jednak cenionych jest zaledwie około pięćdziesięciu. Fuksja ma krzewiasty pokrój i bardzo dekoracyjne kwiaty (pojedyncze, pełne, jednobarwne, dwubarwne, w wielu kolorach). Dostępne gatunki charakteryzują się pędami wzniesionymi, zwisającymi, choć przy naszej ingerencji mogą przybrać formę drzewka, kuli itd. Fuksja gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, to będzie bardzo intensywnie kwitnąć.

Formy hodowane w mieszkaniach w okresie letnim musza mieć zapewnione miejsce z dostępem do świeżego powietrza osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zimujemy je w temperaturze na poziomie 12?C- 13?C w jasnym pomieszczeniu. W lutym pędy przycinamy na 2-3 oczka. Wraz z pojawieniem się nowych odrostów, systematycznie zwiększamy podlewanie, nawożenie i temperaturę. Nawożenie przeprowadzamy, co tydzień, od lutego do października. Przesadzamy wiosną (marzec) do nieco większej donicy, w ziemię do kwiatów doniczkowych, pH 5,8- 6,5. Rozmnażanie natomiast odbywa się poprzez sadzonki pędowe, nieco zdrewniałe u nasady, wybrana sadzonka powinna mieć około 5-6 par liści, przy czym dolna para liści musi być usunięta. Ukorzenienie można przeprowadzić od razu w podłożu lub w wodzie. Oba sposoby są dość skuteczne. Fuksje hodowane na zewnątrz muszą mieć zapewnione stanowiska umiarkowanie słoneczne do półcienistych ale bez bezpośredniego intensywnego oświetlenia słonecznego.. Przed nadejściem mrozów muszą się znaleźć w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, którego temperatura winna być na poziomie 5-8?C. W takich warunkach ograniczamy podlewanie, uważając tylko, aby bryła całkowicie się nie przesuszyła. Opadające liście na bieżąco usuwamy, aby nie stały się zaczątkiem różnego rodzaju chorób. Jako miejsce do przezimowania można wybrać piwnicę, budynek gospodarczy lub nie ogrzewaną za intensywnie klatkę schodową w bloku.

Fuksja znakomicie nadaje się na balkony, do mieszkań, na tarasy, można stworzyć z nich piękne formy pienne, które znakomicie się prezentują. Dostępność form zwisających jak i wzniesionych daje spore możliwości kompozycyjne.

Ułanka kwitnie zazwyczaj od kwietnia do października.

Fuksja zimuje w zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach.

Fuksje mają jeden problem, mianowicie są podatne na choroby. Fuksja najbardziej jest narażona na szarą pleśń, objawiającą się żółtymi a następnie brunatniejącymi i gnijącymi plamami, które z czasem pokrywają się szarym, pylącym nalotem. Poza nią może wystąpić rdza, choroba grzybowa, którą możemy poznać poprzez brunatne nabrzmienia, które wraz z upływem czasu zaczynają pylić. Ze szkodników najczęściej spotykanymi są przędziorki, wciornastki, roztocza, mszyce, mączliki.