Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Zygopetalum - storczyk

Zygopetalum - storczyk

Zygopetalum to amerykańska odmiana storczyka tworząca pseudobulwy, które osłonięte są przez dość gęste, zielone oraz lancetowate liście o długości 40 ? 50 cm i szerokości 5 cm. Dorasta nawet do 60 cm wysokości. Pachnące kwiaty, o średnicy do 9 cm, pojawiają się regularnie spomiędzy ulistnienia, na mięsistych łodygach.

Młode okazy otrzymać można poprzez podział większych osobników. Sadzimy bardzo delikatnie w ziemi przygotowanej dla storczyków (przewiewna, kwaśna z dodatkiem korzeni paproci). Po tym zabiegu przesadzamy dopiero za trzy lata i robimy to regularnie w takich właśnie kilkuletnich odstępach. Miejsce uprawy powinno być osłonięte od bezpośredniego działania płomieni słonecznych, ale bardzo jasne i dobrze oświetlone. Optymalną temperaturą jest 18 ? 19 stopni. W przeciwieństwie do większości odmian ze swojej rodziny, nie lubi zraszania wodą. Podlewamy, co 2 dni, kiedy ziemia staje się sucha. W czasie spoczynku podlewanie powinno być dużo mniej obfite. Co kilka tygodni możemy nawozić, rozcieńczonym nawozem.

Jak wszystkie storczyki jest rośliną bardzo ozdobną. Wspaniale prezentuje się na parapetach i kwiatowych witrynach. Doskonale współgra z innymi storczykami i tworzy z nimi przepiękne kompozycje.

Nie jest sprecyzowany do końca. Najczęściej kwitnie jesienią i zimą, lecz zdarzają się przypadki, kiedy to kwiaty pojawiają się w innym okresie.