Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Fitonia - Fittonia

Fitonia - Fittonia

Roślina w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Południowej, najczęściej w Peru. Osiąga wysokość do ok. 25-35 centymetrów. Dzięki pięknym, ozdobnym liściom doskonale nadaje się do wszelkich kompozycji kwiatowych. W naszym kraju najczęściej uprawiana jest odmiana fitonii verschaffeltii, o ciemnozielonych liściach, które pokryte są siatką różowych lub białych nerwów.

Fitonia potrzebuje miejsca cienistego lub półcienistego, o dużej wilgotności powietrza. Roślina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, zbyt duża ilość światła powoduje zasychanie liści, konsekwencją czego jest uschnięcie rośliny. Temperatura w uprawie rośliny powinna być dość wysoka, optymalnie powyżej 22?C, nie powinna spadać poniżej 18?C. Podlewanie fitonii powinno być obfite, nie można dopuszczać do przesuszania gleby, dobrze reaguje na zraszanie. W okresie silnego wzrostu (wiosna- jesień) zalecane jest raz na 2-3 tygodnie nawożenie słabymi nawozami do roślin doniczkowych. Doniczka w uprawi fitonii powinna być niewielka i dość płaska, ponieważ roślina ma dość ubogi system korzeniowy. Przesadzamy corocznie w okresie wiosennym. Rozmnażanie przez sadzonkowanie, sadzonki ukorzeniają się w temperaturze 22-24?C. Młode pędy mogą być atakowane przez mszyce.

Kompozycje kwiatowe roślin o ozdobnych liściach, miejsca cieniste i osłonięte od słońca. Bardzo często uprawiana jest w towarzystwie paproci i bluszczy.

W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie.