Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Fiołek afrykański, Saintpaulia, Sępolia

Fiołek afrykański, Saintpaulia, Sępolia

Fiołek afrykański w Polsce potocznie nazywany fiołkiem domowym pochodzi z Afryki Południowo-Wschodniej. Pomimo swej nazwy roślina nie jest spokrewniona z fiołkiem lecz z popularnymi skrętnikami i gloksyniami (siningiami). Saintpaulia osiąga wysokość do 25 centymetrów, ma ciemnozielone, mięsiste liście, pokryte drobnymi włoskami. Kwiaty zabrane w luźne pęki, są pojedyncze, pełna a nawet strzępiaste. Kwiaty najczęściej koloru fioletowego lub niebieskiego ale zdarzają się też odmiany białe, różowe, bordowe a nawet dwubarwne.

Saintpaulia pomimo Afrykańskiego pochodzenia nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej czują się w świetle rozproszonym, na północnej lub zachodniej odsłonie. Zbyt duże nasłonecznienie powoduje występowanie żółtych plam na liściach. W przypadku pojawieniu się plam należy przestawić fiołka w miejsce ocienione i tymczasowo ograniczyć podlewanie. W powietrzu o dużej wilgotności są ciepłolubne. W pomieszczeniach o niższej wilgotności optymalna temperatura uprawy to 15 ? 20 ?C. Fiołka domowego podlewamy obficie, ziemia powinna być wilgotna ale nie mokra. Najlepiej podlewać wprost do podstawki. Częstym błędem jest podlewanie rośliny na liście. Nie wolno moczyć liści, nadmiar wody powoduje gnicie liści. Sępolia lubi nawożenie od wiosny do jesieni słabym roztworem nawozu uniwersalnego do roślin doniczkowych. Saintpolię rozmnażamy przez umieszczenie sadzonki liściowej (liść z ogonkiem)w wilgotnym piasku lub drobnym żwirku.

Doskonała roślina ozdobna do naszych domów i biur. Prosta w uprawie, mało wymagająca a na dodatek kwitnąca przez prawie cały rok.

Saintpaulia, fiołek afrykański kwitnie prawie przez cały rok.

Fiołek afrykański jest rośliną domową, wrażliwą na niskie temperatury.

Usuwając 15-25% nowo wyrastających liści sprawimy iż sępolia będzie bardziej obficie kwitła. Wahania temperatury oraz suche powietrze i niedobór światła osłabia kwitnienie.