Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Figowiec sprężysty, Fikus - Ficus elastica

Figowiec sprężysty, Fikus - Ficus elastica

Ficus elastica pochodzi z Indii, często występuje w krajach tropikalnych, tam dorasta do 20 ? 25 m. Oprócz odmian o dużych, błyszczących liściach, znane są również osobniki o liściach różnobarwnych, z żółtymi brzegami. Fikus nawet w warunkach domowych rośnie bardzo szybko, nawet do 60 ? 100 cm na rok.

Ficus elastica dobrze rośnie w miejscach oświetlonych, lubi ciepłą temperaturę ok. 20 st. C. Zimą nie powinno być chłodniej niż 15 st. C, odmiany różnobarwne tolerują spadek ciepła jedynie do 18 st. C. Fikusa podlewamy ok. 2 razy w tygodniu, zimą zaś raz ? kwiat nie przepada za nadmiarem wody. Zimą, gdy powietrze w mieszkaniach jest suche od ogrzewania, dobrze jest roślinę zraszać. Fikusa w okresie młodości przesadzamy raz w roku, następnie w zależności od potrzeby. Roślinę w warunkach domowych najlepiej rozmnażać przez tzw. odkłady powietrzne. Pęd nacinamy w miejscu pozbawionym liści, okładamy wilgotnym mchem lub torfem i owijamy folią. Gdy w miejscu nacięcia pojawią się korzenie łodygę ucinamy i sadzimy do doniczki. Pielęgnacja: Wysokie osobniki wymagają podparcia palikiem, można je również skracać poprzez ucięcie wierzchołka ? na jego miejscu niebawem pojawiają się nowe pędy. W okresie wzrostu raz na dwa tygodnie nawozimy gotowym środkiem ( do roślin doniczkowych ).

Fikusy lubią mieć czyste liście, co jakiś czas dobrze jest je przemyć wodą z detergentem. Do nabłyszczania stosujemy jedynie przeznaczonymi do tego celu preparatów.