Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Eszeweria - Echeveria

Eszeweria - Echeveria

Eszeweria w naturalnych warunkach występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Są to byliny rosnące w formie rozety. Liście mięsiste, kształtem przypominają rojniki. Kwiaty zebrane w baldachy. W naszym kraju uprawiane są najczęściej Echeveria agavoides tworząca płaskie, szarozielone z czerwonym odcieniem rozetę. Kwiaty zazwyczaj czerwono pomarańczowe. Echeveria setosa tworząca gęste, półkoliste, spłaszczone rozety o zielonym kolorze liści. Kwiaty najczęściej pomarańczowożółte. Wszystkie gatunki tworzą bardzo dekoracyjną różyczkę liściową.

Stanowisko słoneczne, jasne, z dużą ilością naturalnego światła. Temperatura w lecie wysoka, w zimie niższa, optymalnie z przedziału 5-10?C. Ziemia najlepiej specjalna do sukulentów dostępna w sklepach ogrodniczych. Podlewanie skromne, rzadkie, nadmiar wody powoduje gnicie korzeni. W okresie zimowym, możemy praktycznie zaprzestać podlewania. W okresie letnim zalecane jest kilkukrotne nawożenie, nawozem uniwersalnym do roślin doniczkowych. Eszewerię przesadzamy rzadko, najczęściej młode rośliny. Rozmnażanie najczęściej z nasion lub młodych bocznych rozet. Eszeweria może być atakowana przez mszyce i wełnowce.

Doskonała i bardzo prosta w uprawie roślina, potrafi przez długo okres wytrzymać bez podlewania. Jej kwiaty są ozdobą zimowo-jesiennych parapetów.

Eszeweria w naszych warunkach kwitnie zazwyczaj zimą lub wiosną.

Roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym obniżamy temperaturę i ograniczamy podlewanie.