Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Eschynantus

Eschynantus

Eschynantus jest rośliną pochodzącą z Azji. Najczęściej spotykane w naszym kraju gatunki mają kwiaty koloru pomarańczowoczerwonego.

Kwiat wymaga dość wysokiej, równomiernej temperatury w granicach 22-25?C. Eszynantus wymaga stanowiska półcienistego i wysokiej wilgotności powietrza. W okresie letnim należy intensywnie podlewać, nie dopuszczając do przeschnięcia gleby, zalecane jest również zasilanie rośliny nawozami do roślin doniczkowych. Esychynantus nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, nadmiar słońca powoduje opadanie liści. Ziemia przepuszczalna, pulchna, torfowa z dodatkiem piasku ale rośnie też w ziemi standardowej-uniwersalnej dla roślin doniczkowych. Pielęgnacja- roślinę przesadzamy wiosną. Rozmnażanie przez sadzonkowanie. Ważne jest zapewnienie wysokiej temperatury i wilgotności sadzonkom, w niskiej temperaturze nie chcą się przyjmować. Młode rośliny sadzimy po kilka sztuk w jednej doniczce, dzięki czemu roślina prezentuje się bujniej podczas kwitnienia. Przy niskiej wilgotności powietrza młode pędy atakowane są przez mszyce i wełnowce.

Piękna roślina uprawnia w koszach, misach i skrzynkach balkonowych. Doskonała do wiszących kompozycji kwiatowych.

Roślina kwitnie w okresie letnim.

W okresie jesienno zimowym roślina przechodzi w stan spoczynku, zalecane jest obniżenie temperatury oraz ograniczeni podlewania.

Roślina nie lubi wody z zawartością wapnia. Inna ciekawą odmianą eszynantusa jest eszynantus marmurkowy o mniej atrakcyjnych kwiatach ale o ozdobnych zielono-brązowych liściach.