Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Echmea wstęgowata, Aechmea

Echmea wstęgowata, Aechmea

Echmea to kwiat który w naturalnych warunkach występuje na terenie Ameryki południowej, najczęściej w Brazylii, w strefie klimatu tropikalnego. Roślina należy do rodziny bromeliowatych. Najbardziej znanym gatunkiem jest echmea wstęgowata. Liście zebrane w lejkowatą rozetę, posiadają zazwyczaj poprzeczne paski, osiągają długość do 50 centymetrów. Kwiat wyrasta wprost z rozety liściowej. Kwiaty pojedyncze niebiesko otoczone ząbkowanymi, barwnymi kiściami przykwiatowymi. Korzenie służą roślinie tylko do przytrzymywania się do podłoża, woda pobierana jest przez rozetę utworzoną z liści.

Roślina wymaga widnego ciepłego i suchego stanowiska, bez bezpośredniego intensywnego nasłonecznienia. Dobrze znosi w okresie zimowym suche powietrze w otoczeniu kaloryferów. Roślinę podlewamy zarówno do rozety liściowej, jak również nie dopuszczamy do wyschnięcia gleby, w której kwiat rośnie. W okresie kwitnienia zalecane jest delikatne nawożenie nawozami do sukulentów. Ziemia lekka, przepuszczalna, najlepiej z dodatkiem mchu torfowego. Rozmnażanie przez oddzielenie ukorzenionych odrostów wyrośniętych u podstawy rośliny matecznej, które osiągnęły przynajmniej połowę wysokości rośliny matecznej. Podczas rozsadzania ważne jest umiejętne oddzielenie korzeni od rośliny matecznej. Roślina nadaje się również do rozmnażania z nasion.

Doskonała ozdoba parapetów, okien kwiatowych, miejsc jasnych, ciepłych i dość suchych.

Echmea wstęgowata kwitnie zazwyczaj w okresie od lipca do grudnia.

Roślina ciepłolubna, w temperaturze poniżej 15 ?C zaczyna gnić.

Jak wszystkie rośliny z rodziny bromeliowatych echmea kwitnie tylko jeden raz, po czym u podstawy rośliny wyrastają nowe rośliny a stara stopniowo zamiera. Roślina może być atakowana przez tarczniki i miseczniki.