Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Echinopsis

Echinopsis

Echinopsisy pochodzą z Ameryki Południowej - występują w Argentynie, Boliwii, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Są to zazwyczaj małe, kuliste kaktusy. Z czasem przybierają kształt cylindryczny. Niektóre osiągają rozmiar 30 - 50 cm (Echinopsis eyriesii). Ich ciernie nie są specjalnie atrakcyjne, natomiast kwiaty zachwycają swoim wyglądem i delikatnie pachną. Nazwa botaniczna rodzaju, utworzona od łacińskiego wyrazu echinus (jeż), oznacza roślinę bogato pokrytą cierniami. Uprawiane są przez kolekcjonerów od ponad 100 lat. Obecnie są to mieszańce.

Echinopsisy są bardzo łatwe do uprawy. Latem można je wynieść z domu na świeże powietrze. Podłoże powinno być przepuszczalne, lekko kwaśne, z dużą ilością składników pokarmowych i próchnicy. Latem należy je co dwa tygodnie zasilać, najlepiej nawozem w formie płynnej. Kaktusy te muszą zimować w miejscu chłodnym (8-10°C), jest to podstawowy warunek kwitnienia. Podlewa się je w okresie spoczynku bardzo skąpo, tylko od czasu do czasu można trochę zrosić ziemię. Właściwe nawadnianie rozpoczynamy dopiero wiosną lub wtedy, gdy pąk kwiatowy jest już duży. Rozmnażanie: Można je rozmnażać poprzez wysiew nasion lub ukorzenione sadzonki z odrostów bocznych.

Okazałe lejkowate kwiaty wyrastają z jednego boku, są szeroko otwarte i delikatnie pachnące. Może ich być równocześnie kilka. Niektóre kwitną tylko jeden dzień. W zależności od gatunku osiągają długość od 15 - 25 cm i średnicę 8 - 12 cm.