Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Dracena wonna - Dracaena fragrans

Dracena wonna - Dracaena fragrans

Dracaena pochodzi z wschodnioafrykańskiej dżungli. Charakteryzuje się pięknymi biało i żółto paskowanymi liśćmi. W warunkach domowych dorasta do 60 ? 70 cm, natomiast w naturze osiąga nawet kilka metrów. Nazwa smokowiec pochodzi od Greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka. Inna źródła podoją, że nazwa wywodzi się od czerwonej żywicy wydzielanej przez niektóre gatunki dracen, określaną przez tubylców krwią smoka. Dracaena fragrans jako najpopularniejszy gatunek pochodzi z tropikalnych rejonów Afryki i Azji. Tworzy pień, na którego szczycie wyrastają pęki długich mieczykowatych liści. Na najstarszych okazach pojawiają się kwiaty ( głównie latem ).

Wszystkie draceny są odporne na niesprzyjające warunki i są łatwe w uprawie. Dracaena lubi jasne miejsca jednak bez bezpośrednio padających promieni słonecznych. Idealna temperatura dla tej rośliny to ok. 20 st. C, zimą nie niższa niż 15-18 st. C. Pielęgnacja: Podlewamy obficie pamiętając jednak o tym, żeby kwiat nie stał w wodzie ? latem również zraszamy. Przesadzamy co 2 ? 3 lata, konieczny jest drenaż. Dracaena jest rozmnażana poprzez sadzonki wierzchołkowe lub z fragmentów pnia, ukorzenionych wczesną wiosną w temperaturze ok. 24 st. C. Od marca do września co dwa tygodnie roślinę nawozimy preparatami do kwiatów doniczkowych.

Najlepiej kupować dracenę w kwiaciarni, gdyż panują tam warunki zbliżone do domowych ( rośliny prosto ze szklarni mogą nie być aż tak ?zahartowane? ). Brunatne końce ( spowodowane przenawożeniem lub przesuszeniem ) obcinamy nożyczkami tuż nad brzegiem zdrowej części.