Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Cymbidium ( storczyk )

Cymbidium ( storczyk )

Cymbidium jest rośliną uprawianą od setek lat. Kwiaty kremowo-zielone, nakrapiane i bardzo ozdobne. W naturalnych warunkach (w Azji) storczyk ten osiąga wysokość nawet 1 metra, jednak w uprawie domowej wykorzystywane są jej miniaturowe wersje. Liście zielone, dość długie jak na ten gatunek, mogą wystawać nawet ponad kwiaty.

Sadzimy ją płytko w niedużej donicy. Przesadzamy średnico trzy lata. Roślina ta, podobnie jak inne odmiany storczyków, potrzebuje bardzo dużo światła. Najwięcej potrzeba go w zimie, jednak kwiatek nie może być wystawiany na działanie bezpośrednio promieni słonecznych. Temperatura w czasie wzrostu powinna wynosić 20 stopni lub być niewiele niższa. Jednak powinna zmieniać się także w cyklu dobowym. W nocy troszkę niższa niż w dzień. Do podlewania używamy wody miękkiej i odstanej. Gleba musi być ciągle umiarkowanie wilgotna. Cymbidium trzeba za to bardzo często zraszać drobnymi kropelkami wody. Trzeba to robić jednak tak, aby woda zdążyła się wchłonąć przed zapadnięciem nocy. W okresie jesienno-zimowym podlewanie nie musi być tak obfite, jak przez resztę roku. Nawozić można w okresie wzrostu i kwitnienia. Najlepsze do tego celu są nawozy mineralne, mocno rozcieńczone.

Roślina bardzo ozdobna. Świetnie nadaje się do prawie każdego wnętrza, które z powodzeniem będzie przystrajać. Idealny prezent dla znajomych. Latem można postawić w ogrodzie, w miejscu półcienistym.

Storczyk ten może kwitnąć zarówno jesienią, jak i wiosną.