Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Cissus

Cissus

Cisus w naturalnych warunkach występuje od Australii prze Afrykę po Azję. Najbardziej znanymi odmianami cissusa są: cissus Australijski ? posiada dość duże błyszczące, sercowate liście, ząbkowane na brzegach. Pędy tej rośliny mogą osiągać długość do kilku metrów. Najczęściej uprawnia jest do okrywania ścian, krat, jako roślina do wiszących skrzynek lub stawiana wprost na półkach. Cissus rombolistny ? posiada dość duże dłoniaste błyszczące liście składające się z trzech ząbkowanych na brzegach listków.

Stanowisko uprawy powinno być dość jasne ale bez bezpośredniego intensywnego nasłonecznienia słonecznego. Roślina nie posiada wygórowanych wymagań co do temperatury, nie powinna ona jednak spadać poniżej 12?C. Podlewanie umiarkowane, w okresie zimowym, można je częściowo ograniczyć, chyba że roślina jest w bardzo suchym pomieszczeniu, należ ja wtedy intensywniej podlewać. Bardzo ważna sprawa w uprawie tej rośliny jest nie przelewanie jej, nie toleruje stania w wodzie. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest zasilenie uniwersalnym nawozem do roślin doniczkowych. Ziemia kompostowa lub liściasta, młode rośliny przesadzamy corocznie, starsze raz na dwa lata. Najprostszym sposobem rozmnażania jest sadzonkowanie, pędy długości kilku centymetrów, wraz z jednym liściem, ukorzenimy w wodzie lub wilgotnej ziemi. Sadzonki ukorzenimy w dość wysokiej temperaturze i najlepiej przy wysokiej wilgotności. Cissus bywa atakowany przez wciornastki i przędziorki.

Doskonała roślina okrywowa, płożąca się, nadaje się do wiszących kompozycji kwiatowych. Roślina doskonale prezentuje się w biurach i na klatkach schodowych, nadaje się również do uprawy hydroponicznej. Cissusy nazywane są roślinami na każde warunki, ponieważ są niezwykle wytrzymałe.

Roślina domowa, wrażliwa na mróz.