Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Cantedeskia (Kalla, Kalia) - Zantedeschia

Cantedeskia (Kalla, Kalia) - Zantedeschia

Zantedeschia, zwana częściej kallą (nazwa błędna), dziko występuje w Afryce Środkowej i Południowej, gdzie porasta mokradła, które wysychają w okresie letnim. Charakteryzują się one szeroko strzałkowatymi, mięsistymi liśćmi, osadzonych na prostych ogonkach. Cantedeskia należy do rodziny obrazkowatych Araceae, więc i kwiatostan ma kształt charakterystyczny dla tej rodziny, czyli składa się z kolby otoczonej pochwą> Wysokość tego rodzaju dochodzi do 80 cm. wysokości. Najbardziej znanym gatunkiem jest Z. aethiopica, która się charakteryzuje białą pochwą otaczającą kolbę kwiatostanu. W uprawie doniczkowej można się jeszcze spotkać z gatunkami o żółtych (Z. elliottiana) i liloróżowych/fioletowych (Z. rehmannii) pochwach i nakrapianych liściach.

W uprawie tego rodzaju, niezbędnym jest wprowadzenie rośliny, w odpowiednim czasie w stan spoczynku, co zapewni regularne kwitnienie. Cantedeskia wymaga stanowiska jasnego, słonecznego i ciepłego. Po przekwitnięciu, czyli w połowie kwietnia, początek maja, przechodzi ona w stan spoczynku, który trwa przez okres dwóch miesięcy. W tym czasie podlewanie jest coraz oszczędniejsze tak, aby liście prawie zaschły. Miejsce przechowania jasne i chłodne. Po tym czasie przenosimy ją na balkon lub dołujemy wraz z doniczką w ogrodzie. W tym czasie poprzez podlewanie (od czasu do czasu) i nawożenie, pobudzamy ją do ponownego wzrostu i kwitnienia. Na przełomie września/października wnosimy ją do mieszkania i przesadzamy nie głębiej niż rosła poprzednio. Podłoże najlepiej z ziemi inspektowej z domieszką torfu (1:3). Do grudnia trzymamy ją w pomieszczeniu gdzie temperatura wynosi około 10 ?C, a następnie do końca kwietnia w temperaturze pokojowej. W okresie wzrostu i kwitnienia grudzień- kwiecień, wymaga obfitszego podlewania. Jedna roślina tworzy średnio 8-12 kwiatów w przeciągu roku uprawy. Rozmnaża się poprzez podział kłączy. Po stanie spoczynku (przełom czerwca/lipca) czyścimy kłącza i oddzielamy od nich bulwkowate odrosty. W połowie września sadzimy 2-4 kłącza wraz z kilkoma mniejszymi odrostami. Kłącza wsadzamy w ziemię zawsze płasko.

Groźną chorobą tego rodzaju jest zgnilizna kłączy, która objawia się pojawieniem brunatnych plam u podstawy łodygi a następnie kłączach i korzeniach. Chore rośliny musimy usuwać i palić, bo się ona szybko rozprzestrzenia. Poza tym musimy uważać na zgniliznę mokrą podstawy łodygi, która jest chorobą grzybową i objawia się gniciem kłącza i korzeni. Miejsce porażone z czasem pokrywa się białym nalotem. Plamistość pierścieniowa i smugowa, będąca chorobą wirusową, objawiającą się plamami i smugami na liściach. Porażoną roślinę niestety trzeba natychmiast wyrzucić i spalić. Oprócz chorób zantedeschia, może zostać zaatakowana przez przędziorki, wciornastki, mszyce, wełnowce.