Kwiaciarnia Viktoria - Logo

Bieluń - Datura metel

Bieluń - Datura metel

Bieluń zwany daturą to roślina pokroju krzaczastego lub drzewiastego, pochodzi z krajów Ameryki Południowej. Największą ozdobą rośliny są duże lejkowate kwiaty, pojedyncze, pełne kształtu trąbkowego. Kwiaty w godzinach wieczornych bardzo często wytwarzają intensywny zapach. Liście dość duże dłoniaste.

Wysiew nasion do doniczek w lutym - marcu pod ogrzewanymi osłonami (kiełkowanie nierównomierne). Na miejsce stałe wysadzić w drugiej połowie maja ( po przymrozkach). Wymaga gleby żyznej, próchniczej, wapiennej ? bogatej w substancję odżywcze. Ważne jest aby na spodzie naczynia w którym uprawiamy daturę wsypać kilka centymetrów drenażu. Bielunie wymagają częstego przesadzania (roślina bardzo intensywnie rośnie ? młode rośliny przesadzamy kilka razy w roku, do doniczek o kilka centymetrów większych). Datura wymaga stanowiska dość jasnego, słonecznego ale osłoniętego przed wiatrem. Bieluń wymaga intensywnego podlewania. Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie letnich gorących dni. Roślina bardzo intensywnie rośnie, w związku z tym wymaga częstego nawożenia nawozem uniwersalnym. Dorosłe egzemplarze w okresie jesiennym zalecane jest przycięcie, dzięki czemu w okresie wiosennym intensywniej zakwitnie. Roślinę można rozmnażać również przez sadzonkowanie, kilkucentymetrowe pędy, ukorzeniamy w mieszance torfu z piaskiem, niedopuszczając do przeschnięcia gleby.

Małe grupy na rabatach, wzdłuż budynków i murów, duże misy na tarasach i balkonach. Doskonała roślina do uprawy w pojemnikach, w okresie letnim możemy przesadzić je do ogrodu.

Bieluń kwitnie w okresie letni o- jesiennym.

Datura to roślina wrażliwa na niskie temperatury, w okresie zimowym przechowujemy w miejscu o temperaturze powyżej 6?C.

Roślina trująca i lecznicza jednocześnie. Używana w medycynie naturalnej. W Polsce występuje również dziko rosnący bieluń dziędzierzawa.